حکم پوشیدن روسری رنگی خامنه ای مکارم

مراجع تقلید هر چند نسبت به اصل حکم پوشیدن روسری رنگی، تأکید چندانى ندارند؛ ولى بر این مسأله پاى مى‏ فشارند که لباس نباید موجب جلب توجه شود. از این رو در طول تاریخ، زنان مسلمان به میل خود، لباس مشکى را براى حجاب برگزیدند و بدین وسیله احساس امنیت و مصونیت بیشترى مى‏ کردند.

حکم پوشیدن روسری رنگی خامنه ای مکارم

حکم پوشیدن روسری رنگی خامنه ای

پوشش خانم ها الزاماً رنگ خاصّی ندارد، یعنی واجب نیست حتماً از رنگ بخصوصی استفاده شود و الان هم در میان مسلمان‏هایی که مقید به حجاب هستند در کشورها و حتی فرهنگ های مختلف یک کشور، رنگ‏های مختلفی معمول شده است؛ ولی نکته ای که باید به آن توجه شود این است که پوشش زن باید طوری باشد که رنگ آن مایه تحریک دیگران نشود. برخى از رنگ‏ها چشم ها را خیره مى‏سازد و باعث جلب توجه نامحرم مى‏شود که در این صورت پوشیدن چنین رنگ هایی جایز نیست.

یکی از مباحث مهم فقهی که مورد نیاز آحاد افراد جامعه می‌باشد احکام «پوشش و آرایش» است. «پوشش» یک امر طبیعی برای انسان‌ها و از ممیزات او نسبت به دیگر موجودات است. «آرایش» هم رفتاری است که از تمایل انسان به خودآرایی نشئت می‌گیرد. اسلام در احکامی که در مورد پوشش و آرایش وضع کرده، این دو مسئله را نظام‌مند کرده به‌گونه‌ای که شخصیت وزین و مطلوب را برای آقایان و بانوان حفظ کند.

گفتنى است که عبا و چادر مشکى جزء لباس‏هاى مکروه به شمار نمى‏رود و از آن مستثنا شده است. بنابراین آنچه برای خانم ها واجب است رعایت حجاب کامل است و رنگ لباس اگر مهیج (تحریک کننده) نباشد و موجب جلب نظر نامحرم نشود اشکالی ندارد تشخیص آن هم به عهده شخص و عرف جامعه است. نظر همه مراجع: لباس با رنگ روشن، اگر باعث جلب توجه نامحرم و مفسده نشود، اشکال ندارد. تبصره: معیار جلب توجه عرفی است، یعنی اگر رنگ و نوع لباس به گونه ای باشد که نامحرم را به سمت خود جلب کند؛ پوشیدن آن جایز نیست و تشخیص آن به عهده عرف جامعه است.

چندی پیش اعلام کرد به پرسش‌های شرعی مخاطبان درباره‌ی احکام پوشش و آرایش پاسخ می‌دهد. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین فلاح‌زاده -عضو دفتر استفتائات حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای و رئیس مرکز موضوع‌شناسی احکام فقهی- به پرتکرارترین سؤالات مطابق با فتاوای حضرت‌ آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای پاسخ داده است که متن پاسخ‌ها همزمان با ۲۱ تیرماه، روز عفاف و حجاب به شرح زیر منتشر می‌شود.

خانم­‌ها در نگاه نامحرم تمام بدن را باید بپوشانند غیر از دو موضع که واجب نیست پوشانده شود البته در صورتی که آرایشی یا زیوری نداشته باشد. آن دو موضعی که واجب نیست یکی گردی صورت است به مقداری که در وضو لازم است شسته شود، یکی هم دست­‌ها از نوک انگشتان تا مچ. این مقدار هم البته اگر آرایش و زینتی داشته باشد حتماً باید پوشانده شود. به دست داشتن انگشتر هم اگر ساده باشد، چشمگیر نباشد، به نظر حضرت آقا پوشاندنش واجب نیست اما اگر ساده نیست و چشمگیر است باید پوشانده شود. اصل حجاب درباره‌ی آقایان پوشاندن عورتین است اما اگر در جایی قرار می­‌گیرند که در معرض نگاه شهوت‌آلود دیگران یا به‌گونه­‌ای است که طرف انگشت‌نما می­شود، باید به مقدار لازم و متعارف بدن را بپوشاند.

حکم پوشیدن روسری رنگی مکارم

حکم پوشیدن روسری رنگی مکارم همان طور که مى دانید هرگونه جلب توجه زنان و دختران براى نامحرم اگر باعث تحریک شهوت شود ممنوع و حرام است. اما این که پوشیدن این لباس و این رنگ چگونه است، بستگى به ملاک و معیار معرفى شده در بالا دارد و فرقى نمى کند که انگیزه فرد چه بوده باشد. یعنى نباید تحریک آمیز بوده و جلب نظر کند و اگر هم استفاده می شود طوری استفاده گردد که دارای این ملاک باشد و در اصل استفاده از رنگهای متنوع و شاد به خودی خود اشکال ندارد بلکه اشکال زمانی به وجود می آید که فرد از آن به نحو احسن و به روش شرعی استفاده نکند.

علماى دین نسبت به خصوص رنگ ها تأکیدچندانى نکرده، ولى بر این مسأله پاى مى فشارند که لباس نباید موجب جلب توجه و عواقب سوء ناشى از آن باشد.

حکم پوشیدن روسری رنگی سیستانی

اخیراً مجموعه ای از استفتاءات پیرامون حجاب در بعضی از سایتهای خبری به آیت الله سیستانی نسبت داده شده . از جمله اینکه مرد حق اجبار همسر و دخترش را بر حجاب ندارد . و اینکه حضور در مجالس عروسی مختلط زنان و مردان و همراه با رقص و موسیقی جایز است . آیا اینها صحت دارد ؟ پاسخ: مقصود از اینکه شوهر و پدر حق اجبار بر حجاب را ندارند اینست که ـ بنابر احتیاط لازم ـ آنان نمی توانند بدون اجازه حاکم شرع از إعمال قوه ـ مانند گوش مالیدن و کتک و حبس ـ در امر به حجاب استفاده نمایند ؛ اما استفاده از روشهای مسالمت آمیز ـ حتی تند خویی اگر ملایمت موثر نباشد ـ جایز بلکه با مراعات شرایط یاد شده در رساله عملیه واجب است . و نیز حضور در مجالس عروسی مختلط و یا مشتمل بر گناه های دیگر در صورتی جایز است که به هیچ وجه تایید عملی حرام محسوب نشود ؛ و شخص با حضورش به گناهی ـ مانند نظر حرام و گوش دادن به آواز ـ مبتلا نگردد ؛ و در اینصورت باید ـ طبق شرایط یاد شده در رساله عملیه ـ حاضرین را امر به معروف و نهی از منکر کند ؛ بلکه اگر احتمال تاثیر را هم نمی دهد باید ـ بنابر احتیاط لازم ـ با ترش رویی در مقابل گناه کاران ناراحتی و تنفر خود را از کار آنان اظهار نماید . @@@

روسری خریدن در خواب

روسری خریدن در خواب

اگر در خواب دیدید که روسری یا مقنعه سبز رنگ یا سفید رنگ به سر کرده بودید، این رویا نشان می دهد که همسر شما مردی با ایمان و دیندار است. وی بسیار معتقد می باشد و در انجام وظایف دینی اش کوتاهی نمی کند. ✍️اگر رنگ روسری شما قرمز بود، پس نشان می دهد که همسر شما فردی است که به خوش گذرانی و عیش و نوش بسیار علاقه دارد. ✍️اگر سیاه رنگ بود، نشانگر این است که همسر شما بسیار ناراحت و اندوهگین می باشد و یا حتی ممکن است به لحاظ روحی بهم ریخته و افسرده باشد. ✍️اگر تیره و کبود رنگ بود، نشانه خوبی نیست. یک بلا و گرفتاری در پیش دارید. ✍️اگر زرد رنگ باشد، پس تعبیرش بیماری و مرض است. بیشتر مراقب سلامتی تان باشید. از نظر العنبری روسری و یا مقنعه و یا حتی هر چیزی که به وسیله آن شما مو های خود را پوشانده باشید، تعبیرش پوشش و حجاب و زینت و آراستگی است. پس اگر چنین رویایی دیدید تعبیرش برای شما آراستگی ظاهری را نشان می دهد. از نظر مطیعی تهرانی روسری و یا چارقد در عالم رویا نشانه شرم و حیا، خجالت و نجابت، پوشیدگی و استتار و خویشتن داری و الفت است. این رویا در خانم ها رایج تر از آقایان است و حتی می توان گفت در رویای آقایان به ندرت دیده می شود، آن هم شاید بخاطر ارتباط و معاشرت با خانم ها باشد که در نتیجه به صورت یک روسری و یا چارقد در خواب آنان آشکار می شوند. روسری و چارقد در خواب آقایان اصلا نشانه خوبی نیست و سمبلی از خواری، خفت و بیچارگی است. تعبیر این رویا برای شما نشانگر کم ارزش شدن، عدم احترام و جایگاه مناسب در چشم اطرافیان و مردم است. ✍️اگر شما یک آقا هستید و در خواب دیدید که یک شال و یا روسری خریداری کردید، تعبیر این رویا نشان می دهد که جریانی و یا اتفاقی پیش خواهد آمد که باعث می شود شما مورد قضاوت قرار گیرید و به شخصیت و هویت شما اهانت و بی احترامی کنند. بخاطر این مسأله شأن و منزلت شما پایین خواهد آمد. تعبیر این رویا زمانی بدتر می شود که شما در خواب دیده باشید که روسری بر سر کرده اید. ✍️اگر شما یک خانم هستید و در خواب دیدید که روسری کثیف، آلوده، پاره و یا سوراخ به سر داشتید، تعبیر این رویا می تواند نشانگر یک سوء تفاهم در چهار چوب خانواده تان باشد. در اصل یک ناراحتی و غم و اندوه برای شما پیش خواهد آمد که شما را تا مرز افسردگی و نابودی خواهد کشاند. ✍️اگر روسری و چارقدی که دیدید بسیار بزرگ بود و قلواره مناسبی نداشت، تعبیر این رویا نیز منفی است و مربوط به محیط خانواده شماست. بین اعضای خانواده بهم ریختگی ها و آشوب های زیادی رخ خواهد داد. به تعبیر دیگر اگر متأهل هستید، این رویا علامت اختلاف و درگیری بین شما و همسرتان است. منشأ این بحث و جدال ها به اختلاف سلقیه و عدم تفاهم شما باز می گردد. ✍️اگر در خواب دیدید که کسی چارقد و یا روسری شما را از شما گرفت، از جانب شخصی مورد توهین و تهمت قرار خواهید گرفت. اگر در خواب دیدید که این شخص به زور روسری شما را کشید و یا از شما گرفت، این تعبیر شدت بیشتری دارد. ✍️اگر در خواب دیدید که کسی روسری و چارقد شما را گرفت و پاره کرد، این رویا سمبل بی آبرویی و یا آبرو ریزی است. از این جانب شما لطمه و صدمه سنگینی خواهید خورد. برای جبران این خسارت باید هزینه گزافی پرداخت کنید. اگر در خواب دیدید که شما یک روسری به سر و یا در دست داشتید، تعبیر این رویا نشان می دهد که شما سعی دارید چیزی را یا مسأله ای را پنهان کنید.

روسری در خواب

✍️ خواب دیدن کسی که در حال تا کردن یک روسری هستید و یا برعکس تای یک روسری را باز می کردید، تعبیر این خواب از موفقیت ها و دستاورد های بسیار عالی و مفید در آینده خبر می دهد. نتیجه تلاش هایتان را خواهید گرفت.

✍️ دیدن خواب سر کردن روسری، یعنی شما فردی هستید که در انجام امور و کار های شخصی تان بسیار سیاست مدار و مرموز عمل می کنید.

✍️اگر دیدید که روسری تان را گم کرده بودید، تعبیر این خواب شاید خوشایند نباشد. امکان دارد طی جریاناتی معشوق و شریک عاطفی تان را از دست بدهید و رابطه تان با او از هم بپاشد.

✍️اگر در خواب روسری یک تازه عروس را دیدید، این رویا برای شما تعبیر خوبی دارد. تعبیرش نمادی از رسیدن به سعادت و خوشبختی وصف ناشدنی است.

✍️اگر در عالم رویا زنی را دیدید که روسری به سر داشت، این خواب به شما هشدار می دهد. افرادی اطراف تان هستند که نصیحت های غلط و اشتباه به شما می کنند. بهتر است عقل خودتان را اولویت قرار دهید و سپس با افراد مطمئن و با تجربه صحبت کنید.

✍️اگر شخصی در خواب دید در حال مرتب کردن روسری روی سرتان هستید، این خواب خوب نیست. کسی اطراف شماست که قصد خیانت و خنجر زدن دارد. بهتر است بیشتر مراقب باشید.

✍️اگر در خواب شخص مرده ای را دیدید که روسری به سر داشت، این رویا از یک جشن ازدواج خبر می دهد که شما هم دعوت خواهید شد و در این مراسم بسیار به شما خوش خواهد گذشت.

از نظر معبرین غربی روسری و مقنعه در خواب، علامت زنی است که شخصیت بسیار دوست داشتنی دارد و همچنین وی برای رسیدن به اهداف و آرزو هایش بسیار مصمم و متعهد است.

روسری در عالم رویا نماد زنی است که راه درست و صحیح را به شما نشان می دهد و هیچ گاه از شما غافل نیست. در واقع همیشه زمانی که شما در حال گرفتن تصمیم اشتباه هستید، او پیش شماست و مانع می شود.

✍️اگر فردی خواب دید که روسری شما به رنگ قرمز بود و یا رنگ قرمز هم در زمینه آن بود، این رویا از خوشحالی و شعف و شور خبر می دهد.

✍️اگر روسری شما در خواب سبز رنگ بود، نماد صلح، دوستی، آشتی و سازش است.

✍️اگر رنگ روسری دیده شده در خواب شما یکی از رنگ های مورد علاقه شما بود، این رویا نشانه ترقی و پیشرفت در امور و کارهایتان است. در واقع بیشتر مربوط به کارهایی است که شما از شروع و استارت آن هراس دارید و دو دل هستید.

✍️اگر کسی خواب دید که روسری به سر داشتید، تعبیر خواب شما نشان می دهد که فردی صلح جو و میانه رو هستید که بیشتر سعی دارید با اطرافیان تان دوستی و سازش کنید.

✍️اگر خواب ببینید که در حال خریداری کردن روسری هستید، این رویا به امور مالی و اقتصادی شما مربوط می شود. به لطف یکی از نزدیکان تان به پیشرفت های خوبی دست خواهید پیدا کرد.

✍️اگر در خواب کسی را در حال خریداری کردن روسری دیدید، تعبیرش این است که از جای خوبی کسب درآمد خواهید کرد و به سبب اموالی که از این طریق کسب می کنید، می توانید مشکلات و موانع زندگی تان را تا حدودی حل و فصل کنید.